„Stereotyp pod lupą”

„Stereotyp”, to słowo często używane w rożnych kontekstach np.: posądzamy kogoś o myślenie stereotypowe, słyszymy o stereotypach dotyczących społecznych ról kobiet i mężczyzn. Po, krótkim zastanowieniu można dojść do wniosku, że stereotypy to rodzaj gotowych odpowiedzi na pytania typu: co powinna, a czego nie powinna robić kobieta lub mężczyzna na różnych etapach życia. Stereotypy nie są związane wyłącznie z płcią. Jeśli zadasz sobie pytanie jaki powinien być lekarz, nauczyciel, kierowca, to czy nie pojawia się automatycznie w myślach odpowiedź podsuwająca nam zestaw odpowiednich cech? Raczej, tak.

Chyba, że z jakimś pojęciem spotykamy się po raz pierwszy.

 

Zapraszam cię do prostego ćwiczenia.

 

Pomyśl teraz o „rolkitach”

I co….?

No właśnie w twojej głowie prawdopodobnie nic się nie pojawia.

Dlaczego?

O rolkitach nikt nie mógł usłyszeć, ponieważ właśnie je wymyśliłam.

Wszystkie rolkity są czarne, mają osiem nóg, a na głowie noszą czerwoną czapkę wykończoną białym futerkiem wokół głowy. W takim razie każdy pająk z czapką świętego Mikołaja na głowie jest rolkitem!

Dokładnie tak samo jak wszystkie koty łażą swoimi ścieżkami, wszystkie kobiety stanowią zagrożenie za kierownicą.

Mam nadzieję, że w tej chwili na twojej twarzy pojawił się uśmiech.

 

Świat widziany przez pryzmat stereotypów jest nierzeczywisty. Teraz pomyśl, jak często postrzegamy napotkanych ludzi przez krzywe zwierciadło stereotypu. Bezrefleksyjnie pozostajemy, przy zestawie cech, który podsunął nam własny umysł. Sami niestety też padamy ofiarami stereotypowego myślenia innych ludzi.

Stereotypy, to schematy upraszczające i przyspieszające myślenie, równocześnie wyjątkowo niesprawiedliwe w stosunku do grupy, której dotyczą. Wszyscy członkowie stereotypizowanej grupy są postrzegani jako właściciele identycznych cech, skrajnie wyjaskrawionych, często wyłącznie negatywnych. Osoby do których odnosi się stereotyp pozbawia się możliwości obrony i oskarża o rzekomo posiadane cechy bez dowodów. Miejmy więc oczy szeroko otwarte, jeżeli chcemy przeżyć życie naprawdę.

 

W jakie stereotypy wywierają wpływ na życie współczesnych kobiet przeczytasz w artykule „zaplątane w schematy społeczne”.

© Copyright Świat 2024