Rozmowy z mężczyzną

W jaki sposób rozmawiać z mężczyzną żeby zostać zrozumianą?

 

Takie pytanie w głowach części kobiet może uruchamiać stereotypowe myślenie. Warto przyjrzeć się treści własnych przemyśleń na  temat zdolności mężczyzn do rozumienia kobiet.

Stereotyp męskości pociąga za sobą obraz mężczyzny nieustępliwego, aroganckiego, przedsiębiorczego, ukierunkowanego na cel, dbającego o własne przyjemności, bezwzględnego – czyli, klasyczny macho.  Rzeczywiście, spoglądając na mężczyznę wyłącznie z tej perspektywy trudno dostrzec pole do wzajemnej wymiany zdań. Przecież, ktoś kto chce osiągnąć wyłącznie własny cel, posługuje się złośliwymi argumentami by zaspokoić poczucie przyjemności osiągniętej przy zastosowaniu bezwzględnych strategii – naprawdę, nie jest partnerem do żadnej rozmowy.

Łatwo dojść do wniosku, że z mężczyzną nie da się rozmawiać, gdy postrzegamy go stereotypowo. Świetnie utrwalony stereotyp może bardzo poważnie zniekształcać obraz mężczyzny w umyśle kobiety. Szczególnie gdy, przeszła raniące relacje z własnym ojcem lub partnerem, a negatywne wnioski zostały uogólnione. W takiej sytuacji istnieje duże ryzyko niedostrzegania w partnerz prawdziwych cech. Z automatu przypisane zostają cechy stereotypowe pod które podciągane są wszystkie niewygodne zachowania partnera. Stereotypowe postrzeganie jest odporne na racjonalną argumentację, odbierając tym samym możliwość racjonalnej obrony.

Mężczyzn o skrajnym nasileniu cech związanych ze stereotypem jest podobnie jak kobiet stosunkowo niewielu.

 

Co w takim razie może generować dyskomfort w rozmowie z mężczyzną?

 

Oprócz stereotypów płci pomiędzy kobietami, a mężczyznami istnieją różnice psychologiczne. Badania naukowe wskazują, że kobiety znacznie lepiej rozumieją i posługują się mowę ciała oraz intuicją.  Są bardziej spostrzegawcze, empatyczne i w czasie rozmowy dbają o komfort psychiczny swojego rozmówcy.

U kobiet umiejętności związane z komunikacją są nagradzane od dziecka, prawdopodobnie dlatego osiągają tak wysoki poziom. W tym samym czasie chłopcy ćwiczą się w osiąganiu celu, sprawności i rywalizacji. Możemy się więc wiele nauczyć od siebie nawzajem.

Mężczyźni cechując się pewnością siebie, niezależnością, nie poddawaniem się w trudnych sytuacjach i dążeniem do celu, bardzo szybko i chętnie uczą się tajników sprawnej komunikacji. Robią duże postępy, które są dla nich źródłem dumy i satysfakcji z własnych osiągnięć. Warto poznać swojego partnera. Może okazać się wspaniałym towarzyszem wszystkich rozmów w podróży nazywanej życiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *