Piersi prawie jak naturalne – to już możliwe

Odtworzenie utraconej piersi jest już możliwe nawet jeśli jesteś długo po operacji. Najkorzystniejszym momentem jest jednak moment samej operacji, gdy jednocześnie usuwa się tkankę zajętą i zagrożoną nowotworem, a następnie z tkanki pobranej z okolic pleców lub brzucha odtwarza się pierś. Efekt kosmetyczny po takiej operacji jest znacznie lepszy jak również psychologiczne poczucie okaleczenia jest mniejsze.

Jest dostępny, nowy rodzaj protezy, której nie trzeba z zewnątrz dostrzykiwać płynem fizjologicznym w miarę jak rozciąga się skóra. Proteza zawiera bardzo stężony roztwór, który pochłania płyny tkankowe, dążąc do wyrównania stężenia pomiędzy płynem w protezie, a płynami tkankowymi organizmu. W ten sposób proteza zwiększ swoją objętość i stopniowo rozciąga tkanki, natomiast efektem zewnętrznym jest „rośnięcie” piersi. Po osiągnięciu odpowiedniego rozmiaru, koryguje się kształt, kształtuje sutek ze skóry i pigmentuje skórę wokół sutka.

Odbudowa piersi to cały szereg zabiegów więc na końcowy efekt trzeba cierpliwie poczekać.  W przepadku utraty obu, pocieszająca może być myśl, że masz szansę wybrać swój wymarzony rozmiar. Natomiast ostanie słowo w kwestii tego co jest możliwe w chirurgii plastycznej w odniesieniu do indywidualnej klientki ma zawsze chirurg plastyk.

Na zachodzie wiele kobiet korzysta z zabiegu rekonstrukcji piesi. W Polsce stosunkowo niewiele kobiet ma świadomość, że rekonstrukcja jest w ogóle możliwa. Nie jest to zabieg refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ponieważ nadano mu znaczenie wyłącznie korekty kosmetycznej. Kobiety zainteresowane rekonstrukcją piersi muszą szukać pomocy w prywatnych klinikach chirurgii plastycznej i pokryć koszty zabiegu z własnej kieszeni. Pocieszające jest to, że nie trzeba żyć bez piersi. W naszej NFZ- towskiej rzeczywistości wachlarz  usług nie jest zachwycający, ale wybór z piersiami czy bez, istnieje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *